in Blockchain

Ludzie używający oszczędzania pieniędzy do ładowania Bitcoinów jako ochrony w rekordowym świecie o niskiej stopie oprocentowania (Record Low-Interest Rate World)

Pieniądze są w ogromnej ilości, a wydatki konsumentów są ograniczane z powodu blokady i drukowania Fed w rekordowym tempie. Jednak w sytuacji, gdy zbiory spadają na negatywnym terytorium do rekordowo niskiego poziomu, oszczędzający szukają alternatywnych opcji, takich jak bitcoin, złoto i akcje.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła do rekordowo niskiego poziomu, niespotykanego od 234 lat, jak podaje Deutsche Bank.

„Stany Zjednoczone przechodziły depresje, deformacje, wojny, restrykcyjne reżimy standardów złota, krach na rynku i wiele innych poważnych wydarzeń i nigdy wcześniej nie widzieliśmy tak niskich stóp zwrotu w czasach, gdy Ojcowie Założyciele tworzyli kraj“, powiedział Jim Reid, główny strateg kredytowy banku.
„W 2007 r. normalne było uzyskanie stałego zwrotu w wysokości 5% przy pożyczaniu pieniędzy rządowi amerykańskiemu na dziesięć lat. Dzisiaj, będziesz miał szczęście, że dostaniesz 0,5%“, napisał analityk Mati Greenspan w swoim codziennym biuletynie Quantum Economics.

W sytuacji, gdy stopy procentowe spadną do poziomu ujemnego – jeśli uwzględnimy inflację w ciągu najbliższych 10 lat, stracimy jeszcze więcej – a Fed zdecyduje się na utrzymanie stóp procentowych praktycznie na poziomie zerowym, inwestorom zabraknie sposobów na uzyskanie znaczących zysków. I właśnie dlatego złoto i złoto cyfrowe stanowią atrakcyjną opcję.

W związku z tym, ludzie coraz częściej wykorzystują swoje oszczędności gotówkowe, aby załadować się na Bitcoin, zwłaszcza w miarę uruchamiania się aktywów niestabilnych, powiedział Bloomberg.

Pandemia wirusa koronaawirusowego była w rzeczywistości dobrodziejstwem dla sald kont – nie tylko blokady obniżyły wydatki konsumentów, ale także banki centralne wstrzyknęły pieniądze w rekordowym tempie. Stopa oszczędności osobistych w USA wzrosła do rekordowego poziomu 32,2 w kwietniu, ale spadła do 19% w czerwcu, wciąż na historycznie wysokim poziomie. Ponadto w okresie od marca do czerwca klienci wpłacają na swoje konta o 16 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

Co jest atrakcyjne
Ale czy naprawdę nadszedł czas, aby zatrzymać pieniądze, kiedy dolar amerykański nadal traci na wartości dzięki drukowaniu przez Fed bilionów dolarów i spadającemu oprocentowaniu tradycyjnych bezpiecznych pojazdów.

Bitcoin, który w 2020 roku wzrósł o 58,81%, z pewnością wygląda atrakcyjnie, podobnie jak złoto, które wzrosło o 29%, ustanawiając nowy rekord. Największa krypto waluta była w rzeczywistości najlepiej działającym atutem ostatniej dekady.

Kilka miesięcy temu miliarder Paul Tudor Jones ogłosił również, że od 1% do 2% jego aktywów jest przechowywanych w Bitcoinu jako ochrona w świecie niskich stóp procentowych.

Akcje, które gwałtownie rosną od czasu wyczerpania się dna w marcu – rejestrując swoje najlepsze 100-dniowe wyniki w okresie od 23 marca do 1 lipca od 1933 roku – są również preferowane przez ludzi w takim środowisku.

Amerykanie zdobyli zaufanie do rynku w dłuższej perspektywie. Ankieta Bankrate wykazała, że 28% Amerykanów, w porównaniu z 20% w zeszłym roku, stwierdziło, że rynek akcji jest ich najlepszym wyborem dla długoterminowych inwestycji. Inwestycje gotówkowe w tym czasie osiągnęły najniższy od ośmiu lat poziom 18%.

Bitcoin przychodzący do najbliższego banku

Podczas gdy bitcoin rozpoczął rajd w zeszłym tygodniu, uderzając w nowy rekord roku 2020 dzisiaj, krajowe banki otrzymały zielone światło od OCC, aby zaoferować usługi powiernicze, które mogą otworzyć nowe drzwi dla przemysłu kryptograficznego. Być może zaczęło się od banków krajowych, ale nie będzie zaskoczeniem, jeśli wskoczą do nich również banki państwowe.

Kari Larsen, partner w Perkins Coie LLP w Nowym Jorku, powiedziała Bloombergowi: „Drzwi zostały właśnie otwarte dla funduszy, graczy instytucjonalnych i doradców inwestycyjnych“, aby rozszerzyć swoje relacje na kryptońskie.

Decyzja ta została podjęta po tym, jak UOKiK otrzymał pytania od kilku banków o posiadanie aktywów cyfrowych, powiedział p.o. Komptroller Walutowy Brian Brooks, były pracownik Coinbase.

Decyzja Agencji o zezwoleniu bankom na przechowywanie bitcoinów i kryptografii jest „uznaniem, że dziesiątki milionów Amerykanów są inwestowane w ten składnik aktywów“ – powiedział na wirtualnej konferencji zorganizowanej przez American Bankers Association.

Decyzja UOKiK ułatwiłaby również współpracę firm kryptograficznych z bankami, które postrzegały je jako klientów wysokiego ryzyka ze względu na obawy dotyczące przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML) i przestrzegania ustawy o tajemnicy bankowej (Bank Secretary Act).